Grzybica pochwy - bezpośrednią przyczyną infekcji grzybicznej jest rozwój w pochwie drożdżaka z rodzaju Candida.
Jednym z głównych objawów tej choroby jest uporczywe swędzenie okolic intymnych. Grzybica pochwy bardzo często daje o sobie znać także za pomocą innych symptomów, z których najbardziej typowymi są gęste, białe upławy o konsystencji określanej jako serowata, twarożkowa lub grudkowa, a której zapach można porównać do pleśni lub drożdży.
U większości pacjentek pojawia się też ból i pieczenie, które nasila się zwłaszcza po stosunku oraz w czasie oddawania moczu, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej narządów intymnych, a czasami także ból w podbrzuszu. Dodatkowymi objawami, które mogą wskazywać na rozwijającą się grzybicę pochwy są: częste oddawanie moczu, oraz uczucie nieopróżnionego do końca pęcherza moczowego,
Zdiagnozowanie grzybicy pochwy przez lekarza ginekologa jest nie trudne. Przeważnie wystarczy zwykłe badanie ginekologiczne, ale całkowitą pewność diagnozy umożliwia dopiero wykonanie posiewu i badania mikroskopowego pobranego z pochwy materiału. Dopiero wynik takiego badania daje jednoznaczną informację o rodzaju drożdżaków które zaatakowały srom, a także pomaga w ustaleniu leczenia odpowiednimi preparatami.
Leczenie grzybicy pochwy oraz sromu odbywa się miejscowo i jest każdorazowo zlecane przez lekarza ginekologa. W czasie leczenia pacjentce podawane są antybiotyki w postaci globulek dopochwowych przez okres 3-14 dni. Aby złagodzić objawy zalecane jest jednoczesne stosowanie zewnętrznych kremów łagodzących świąd.
W przypadku nawracających, lub ciężkich infekcji do leczenia grzybicy pochwy stosuje się również leki doustne. Leczenie powinno się zakończyć przed miesiączką. By skutecznie zwalczyć infekcję grzybiczą, niezwykle ważne jest jednoczesne leczenie obojga partnerów seksualnych oraz powstrzymanie się od stosunków w trakcie leczenia.
Grzybicy pochwy nie wolno zostawić bez leczenia, ponieważ zaniedbana może być przyczyną powikłań w postaci stanów zapalnych wyższych odcinków dróg rodnych, w tym przydatków, co może skutkować powstaniem zrostów zapalnych i w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do niepłodności.
Tagi:
grzybica pochwy, pochwa, wymaz, grzybica
*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.